שבת בא

10/01/2019
הגדל

דבר תורה לשבת מאת הרב שראל רוזנבלט

רב בית הכנסת המרכזי ברימון ור"מ בישיבת ההסדר אור-תורה מחנים

 

האמונה מתחילה בבית – פרשת בוא

הרב יהודה ברנדרס שאל פעם אחת, בקורס ששמעתי ממנו, מה ההבדל בין הרמב"ם, הרמב"ן ורבי נחמן מברסלב? וענה על דרך ההלצה, שהרמב"ם בילדותו התעורר באמצע הלילה ורץ לאמא שלו ואמר לה: "אמא, אמא, ראיתי שדים ודרקונים והם באים אלי". היא ענתה לו: "די עם השטויות האלו, אין דבר כזה". כאשר הרמב"ן אמר כך לאמא שלו, היא ענתה: נכון, הם לפעמים באים, אך ה' הוא מעל כולם ואנחנו העם שלו אז יהיה בסדר. ואמא של רבי נחמן אמרה לו לומר תיקון הכללי.

 

על אף שדברים אלו הם בגדר הלצה ויש להדגיש את המאמץ הרוחני והאינטלקטואלי שענקים אלו עשו כדי להגיע להיכן שהגיעו, דומני שיש בהם הרבה ביחס להבנת ההשפעה האדירה שיש להורים על ילדיהם.

 

"וַיֹּאמֶר ה' אֶל-מֹשֶׁה, בֹּא אֶל-פַּרְעֹה. כִּי-אֲנִי הִכְבַּדְתִּי אֶת-לִבּוֹ, וְאֶת-לֵב עֲבָדָיו, לְמַעַן שִׁתִי אֹתֹתַי אֵלֶּה, בְּקִרְבּוֹ. וּלְמַעַן תְּסַפֵּר בְּאָזְנֵי בִנְךָ וּבֶן-בִּנְךָ, אֵת אֲשֶׁר הִתְעַלַּלְתִּי בְּמִצְרַיִם, וְאֶת-אֹתֹתַי, אֲשֶׁר-שַׂמְתִּי בָם; וִידַעְתֶּם, כִּי-אֲנִי ה'". (שמות י, א-ב)

 

הרמב"ן מסביר כי החשיבות הקריטית של סיפור יציאת מצרים באה מתוך המודעות שלא בכל דור זוכים לראות בנפלאות: "ובעבור כי הקדוש ברוך הוא לא יעשה אות ומופת בכל דור לעיני כל רשע או כופר, יצוה אותנו שנעשה תמיד זכרון ואות לאשר ראו עינינו, ונעתיק הדבר אל בנינו, ובניהם לבניהם, ובניהם לדור אחרון" (רמב"ן שמות יג, טז).

 

אנחנו חיים בדור ובתרבות שמחנכים אותנו שהחוויה הדתית היא אינדיבידואלית. היא ישירה ביני לבין ה'. יתירה מזאת, חוויה דתית ואמונה שמתווכת על ידי ההורים, כזאת שלא הגיעה מתוך מרד היא נמוכה. היא לא בחירית.

 

בוודאי שיש עומק ואמת בקולות האלו, וכבר רבותינו מהרב סעדיה גאון והרמב"ם עד גדולי החסידות עמדו על הצורך האישי של האדם לבסס באופן ישיר ואישי את עולמו האמוני. אך בדורנו זה מתגבר, בעקבות תפיסות אנטי-מסורתיות שמקורם לא מתוך עולמה של תורה, הקול שרואה במסורת ובחינוך בין-דורי כפייה וכוחנות.

 

התורה מבקשת מאיתנו לא לשכוח את הבסיס: רוב המסע האישי של האדם בא רק כקומה שניה על בסיס מה שההורים הקנו לילדים מינקותם.

חוויית ההתגלות ומציאות ה' גם היא עוברת במסורת – לא רק במילים, לא רק בידע אלא גם ואולי בעיקר במעשים ובחוויה.

יאר ה' עינינו למצוא את הכלים והמילים להעביר הלאה את מה שאנו קיבלנו מקודמינו.

 

שבת שלום,

שראל

עבור לתוכן העמוד