לוחות שניים - 2020- פרשת עקב

6/08/2020
הגדל

אז מה באמת השאיר משה רבינו מאחוריו?

במהלך הפרשיות הללו של ערב הכניסה לארץ ישראל, היו ודאי כאלו ששאלו את עצמם האם באמת משה מצייד את העם במה שצריך בכדי להיכנס לארץ, לכבוש אותה, ליישב אותה ולקיים בה חיי תורה מצוות וקדושה?

מנהיגותו של משה לעיתים מצטיירת כזו שלוקחת מונופול על קבלת ההחלטות ואופן קבלתם, בלעדיות של מנהיג על הדיבור עם ריבונו של עולם, וניתוק מסוים מהעם שלמטה שאותו מעניינים דברים אחרים, יש לו שאיפות אחרות וכלים אחרים לגמרי לממש אותם מאלו של משה איש האלוקים.

אבל דווקא בפרשת עקב, בה מדובר על החשיבות של מצוות 'שאדם דש בעקביו' מצוות פשוטות של אנשים פשוטים, אבחנה דקה נותנת לנו תמונה מאד שונה ממה שיכול להצטייר.

משה רבינו משתף אותנו ברגע אחד, כמוס ונסתר שלולא עדותו שלו, היינו חסרים את אחד מרגעי הגדולה היקרים ביותר אליו מצליח להגיע בן אנוש.

בָּעֵת הַהִוא אָמַר ה' אֵלַי פְּסָל לְךָ שְׁנֵי לוּחֹת אֲבָנִים כָּרִאשֹׁנִים וַעֲלֵה אֵלַי הָהָרָה וְעָשִׂיתָ לְּךָ אֲרוֹן עֵץ: וְאֶכְתֹּב עַל הַלֻּחֹת אֶת הַדְּבָרִים אֲשֶׁר הָיוּ עַל הַלֻּחֹת הָרִאשֹׁנִים אֲשֶׁר שִׁבַּרְתָּ וְשַׂמְתָּם בָּאָרוֹן:

משה מספר שלאחר הנפילה הגדולה בחטא העגל, ביום שאחרי הקרב, אוספים את השברים ומתחילים לטפס מחדש על ההר, והמשימה הפעם היא לנסות ולשחזר את הלוחות מעשי ידי ה', אבל אחרת. משה רבינו הפעם הוא זה שמפסל את הלוחות, ועל פי דבריו כאן הוא הכותב עליהם.

איזה ערך אפשר לתת ללוחות שכאלו, לאחר הנפילה האדירה ושבירת הלוחות המופלאים אותם כמעט קיבלנו בשלמותם מאת ה'??

ר' צדוק הכהן מלובלין ממקד את המבט על העצמה של כתיבת הלוחות השניים ועל הערך והמשמעות של כתיבתם דווקא על ידי משה רבינו ולא על ידי הקב"ה כפי שהיה בראשונות:

וזה הכח היה רק למשה רבינו ע"ה, כמו שנאמר פסל לך שני לוחות אבנים, דלוחות ראשונים היו מעשי ידי ה', שהוא יתברך חקק הדברים על לב ישראל, כדרך שנאמר ועל לבם אכתבנה, מה שאין כן לוחות שניים נאמר למשה פסל לך שהוא יפסול הלוח דלב אבן ויעשה את ישראל להיות להם כח מוכשר לקבל הדברי תורה...

 

ר' צדוק הכהן מלובלין - פרי צדיק פרשת כי תשא - אות ג

בעצם, אומר לנו ר' צדוק, אולי הסדר בכלל היה הפוך! כן כן, ברור שיש צורך ותכלית בקבלת לוחות מאת ה', אבל רגע, איפה הלוחות שאנחנו כותבים? האם באמת נתינת התורה היא פעולה 'חד צדדית' שבה ה' הוא הנותן ואנחנו הפסיביים?

משה רבינו מקבל את המשימה לחרוט על לב האבן של עם ישראל ובעצם להכין את הקרקע הרוחנית לקבלת הלוחות מאת ה', על פי הפרשנות הזו, אולי הסדר צריך להיות הפוך, קודם כל אנחנו מתחילים לחצוב בסלע, לעשות את העבודה הקשה, להכין את עצמינו לחיים חדשים על פי דבר ה', ורק אז קבלתם של לוחות הברית מובטחת.

האמירה הזו של משה רבינו מגיעה לא סתם ברגעים חשובים כל כך אלו, כשנכנסים לארץ ישראל צריכים להבין שכאן אנחנו ונצטרך להתרכז ב'פסל לך' לתקופה, צריך לבנות מדינה! לסלול, ליטוע, להנדס ולבנות, ורק אחר כך מגיע שלב של לוחות אלוקיים המביעים את צו הקדושה על פיו ראוי ונכון לחיות.

ויכול להיות שהמציאות השבורה לנגד עינינו קוראת לנו גם בימים אלו, לבנות מחדש! חלוציות דגם ,2020 בניין עולם מחודש שעל בסיסו ינתנו לוחות הרוח של ריבונו של עולם.

 

 

 

עבור לתוכן העמוד