שיפה ושונה תהא השנה...

17/09/2020
הגדל

בס"ד

 

התבוננות של רגע בשמו של החג מגלה שהמילה שנה מכילה שתי משמעויות הופכיות!

מצד אחד היא מרמזת על תהליך שחוזר על עצמו, תהליך שחוזר ונשנה, כמו אדם החוזר ושונה את לימודו חוזר ומשנן.

ומן הצד השני, שינוי. אף שנה איננה יכולה להיות באמת דומה לחברתה. הזמן עובר והמציאות משתנה כל הזמן מול עינינו, וכל שנה נראה שהגענו לקצה גבול ההפתעות שבחיים, אבל כל פעם מחדש, ואולי השנה באופן קיצוני אנחנו לומדים שהמציאות עולה על כל דמיון!

איך יכול להיות שבשפת הקודש מילה כל כך בסיסית, לוקחת אותנו לשני כיוונים הופכיים?

אולי ניתן לומר שזהו הסוד הגדול של יום מופלא זה, זוהי העבודה האמיתית של ראש השנה, היכולת לדעת מהם הדברים שכל הזמן משתנים וכל הזמן ישתנו, ולהיאחז בהם זה בעצם לאחוז ברגע שתכף יחלוף, ומהם הדברים שנובעים מתוך מעיין הנצח, שהקשר עימם הוא קשר של חיים לבחור נכון.

ביום שלישי השבוע נפרדנו מאדם יקר. ר' צבי נוימן, אביהם של אורית ויינברג, שיפי נויימן, ויעל באוור, כולן תושבות אפרת, ובעל מגדניית נוימן הידועה בתוככי ירושלים.

סיפור שסיפר אחד מבניו בעת הלוייה הותיר אותי המום.

כמה שנים טובות לאחר שר' צבי פתח את המגדניה הידועה, מן העבר השני של הרחוב נפתחת מגדניה נוספת, עסק מתחרה למאפיה של ר' צבי. מה עושה אדם כשמעבר לרחוב נפתח בית עסק שעצם קיומו מאיים על מצב העסקים? במה הוא טרוד ומה מחשבותיו?

ר' צבי נויימן, בבוקר פתיחת העסק שממול, מופיע בפתח עם זר פרחים, מברך ומאחל הצלחה, ומוסיף, שכל דבר שהם יזדקקו לו, כל עצה בכדי לקדם את העסק, הוא נמצא ממש ממול כדי לעזור.

הסיפור הזה, יותר מכל דרשה ופלפול, מלמדים אותנו כיצד אדם יכול לבחור בין דברים קוסמים וחולפים, לבין אמת פשוטה ונצחית, כיצד אדם יכול להגיע למדרגה של חסד ואמת ולא להתבלבל מתעתועי השווא שישנם בעולם.

אך יש לזכור שגם השינוי, כשהוא מגיע בעיתוי נכון, בצורה נכונה, יכול להביא עימו התחדשות.

נכון שאנו לא רוצים להיאחז בדברים חולפים וריקים, אך אנו גם לא רוצים להגיע למצב בו אנו מרגישים שאנו דורכים במקום...

מופת דורו, ר' סעדיה גאון, לפני יותר מאלף שנה כתב שכשמדברים על כבודו וגדולתו של ריבונו של עולם הוא עושה תשובה כל יום על מה שהוא חשב שהוא ידע אתמול... הידיעה שמי שהייתי אתמול חייב לפנות את מקומו לאדם השלם יותר שאני רוצה להיות היום, היא הכוח הפנימי המניע את ההתחדשות של כל אחד מאיתנו.

בסיומה של שנה אחת ובפתחה של שנה חדשה אנו מתפללים שנדע לאחוז בנצח מצד אחד ולהתחדש מן העבר השני, נדע לשמר את הטוב והקודש, ולהתקדם אל האור המחכה מעבר לשער הבא.

יהי רצון שה' יקבל תפילותינו ברחמים, ימנע מגפה מנחלתינו ויחתום את העולם כולו לשנה טובה ומתוקה!

הרב יאיר

 

 

עבור לתוכן העמוד