החווה החקלאית

מנהל: מר יעקב וגליין
טלפון: 054-2510121
כתובת :זית שמן 36 שכונת הזית
דוא"ל:  chavatefrat@gmail.com


מידע כללי: החווה לחינוך חקלאי וסביבתי אפרת הינה המוסד החינוכי  הפועל בשיתוף עם בתי הספר ומוסדות החינוך באפרת.
החווה, אחת מארבעים מוסדות דומים ברחבי הארץ, נוסדה על ידי המועצה המקומית אפרת במטרה להעשיר את חינוך ילדי האזור על ידי חוויות לימודיות רבות חושים. תלמידים מגיעים לחווה לשעתיים בכל שבוע.

הם באים בהסעות ונכנסים לכיתות המיוחדות שלנו לשיעור עיוני קצר. השיעורים עוסקים במגוון נושאים הקשורים לחקלאות וקיימות: מבנה הצמח, שיטות חקלאות, חקלאות והלכה , טביעת רגל אקולוגית, בנייה ירוקה ונושאים מגוונים נוספים . לרוב השיעור העיוני משמש כהקדמה לשיעור המעשי.


רוב זמן שהותם בחווה התלמידים עובדים עם הידיים. השיעור המעשי, כהמשך לשיעור העיוני, מחדיר לתלמידים דרך הידיים, העיניים, האף, הלשון והאוזניים את עיקרי החקלאות ולימודי הסביבה. מעבר לזה התלמידים הם שותפים לעיצוב החווה ובנייתה. למידה משמעתית מתקיימת בחווה כל יום!
צוות המורים בחווה הוא צוות עם מגוון של רקעי הכשרה וניסיון בתחומי החינוך והחקלאות. בין היתר יש בצוות אגרונומים, חקלאי ותיק וגננים מנוסים.

השיעורים העיוניים מתקיימים במאהלים בסגנון מונגולי הנקראים "יורטים". הלמידה ביורטים העגולים - העמידים לגשם ושלג עם חלון עגול בפסגת הגג - היא חוויה מיוחדת עבור התלמידים. הלמידה הינה למידה פתוחה המבוססת על גירוי הסקרנות של הילדים. הצוות מעודד את התלמידים להרבות בשאלות שחוקרות את הנעשה והנראה בסביבתם.
רוב זמן שהותם של התלמידים בחווה מוקדש לשיעור המעשי. אנו מחלקים את זמננו בין עבודות בשטח לבין עבודות בחממות - הכל לפי הצורך והעונה.

מטרות החווה כוללות:
•  חיבור הילד עם סביבתו.
•  פיתוח רגישות לשמירה על הסביבה.
•  העמקה והבנה של מושגים חקלאיים בתורה, בהלכה ובשפה.
•  פיתוח מיומנויות של גידול צמחים בבית, בגינה ובשדה.
•  עידוד סקרנות וחקירה.

עבור לתוכן העמוד