שאלות ותשובות בעקבות חדירת המחבל ביום שישי

26/12/2016

בס"ד

שאלות ותשובות בעקבות חדירת המחבל ביום שישי

מה קרה?

ביום שישי בערב בסמוך לשעה 18:30 חדר מפגע לאפרת ודקר תושב אפרת שהלך לטיול רגלי יחד עם רעייתו בשכונת הדקל (ג'). המחבל דקר את התושב בגב ולאחר שדקר ברח מחוץ לאפרת. אשתו נכנסה לבית הסמוך ומשם התקשרו למד"א שנתנו טיפול רפואי מיידי ולמוקד שהגיעו במהירות לזירה. כיתת הכוננות וכוחות צבא סרקו במשך הלילה, אך נכון לרגע זה עדין הוא לא נתפס. מעבר לכוחות הביטחון והחירום שקפצו מיד לנקודת האירוע, הופעלו צוותי משוב תושבים, רווחה, שירות פסיכולוגי ונוער בכדי לתת מענה מיידי למעגלי החשיפה הראשוניים. התושב נפצע קל, פונה לבית חולים ושוחרר לביתו במוצאי שבת.

איך לא ידעתי על המקרה?

מיד עם קבלת הדיווח על המקרה הוקפצו אנשי מחלקת הביטחון, מתנדבי כיתת הכוננות, צוותי הרפואה, כוחות משטרה וכוחות צבא גדולים. ריבוי הכוחות שהגיעו בזמן קצר, אפשרו לבודד את זירת האירוע ולמנוע כניסה של תושבים לזירה, לפתוח במרדף ולבצע סריקות מהשטח ומהאוויר, בזירת האירוע עברו מדלת לדלת בכדי לעדכן את התושבים באופן אישי. במקביל יצאו עדכונים גם באמצעות מסרונים, פרסומים באתר המועצה ובדפי הפייסבוק.

אני שומר שבת ולא ידעתי מה קרה עד מוצאי שבת?

הרצון לשמור על השבת מחד ולדאוג לשלומם של התושבים מאידך מציב אתגר כאשר יש צורך להעביר מידע בשבת. בזכות העובדה שלאירוע הגיעו בזמן קצר מאד כמות עצומה של מתנדבים ולוחמים אפשרו לנו לבודד את השטח ולעדכן את התושבים הרלוונטיים מבלי לנקוט באמצעים נוספים. אילו היה צורך היינו יכולים לעבור עם רכבי הביטחון ולהשתמש במערכת הכריזה ברכבים או להפעיל את מערכת הכריזה היישובית. חשוב לזכור שיש פער גדול בין הצורך לדעת לבין הרצון לדעת. בדרך כלל אנו משתדלים לספק את שניהם. אך בשבת, מפאת כבוד השבת הקפדנו שרק מי שצריך לדעת, יידע.

למה לא קיבלת הודעה על אירוע באפרת ?

המוקד הבטחוני משתמש בשעת חירום במערכת מסרונים. 

כאמור, הודעות  sms נשלחו לכלל התושבים אשר פרטיהם מוזנים במערכת.

במידה ולא קיבלת צור קשר בpratim.sec@gmail.com

למה לא הופעל חייגן אוטומטי?

חייגן אוטומטי הינו תהליך ארוך שעל מנת ליצור קשר עם כלל התושבים יכול לקחת מספר שעות. באירועים מסוג זה שיטה זו לא יעילה וכאמור מי שהיה צריך לדעת, ידע בהודעה אישית!

 אילו היינו צריכים להעביר הודעות לקבוצה גדולה במהירות גדולה היינו משתמשים באמצעים אחרים שעומדים לרשותנו.

 כיצד מערך המצלמות לא זיהה את המחבל שנכנס?

אפרת מוקפת במערכת הגנה היקפית מהמתקדמות והמתוחכמות שיש. מערכת זו משמשת כמודל לחיקוי על ידי הצבא ועבור רשויות רבות. יחד עם זאת, צריך לדעת, שאין אף מערכת המבטיחה הגנה מושלמת. המחבל שחדר ניצל חולשה של המערכת בתוואי קרקע מסוים ואנו בעיצומה של הכנסת מערכת חדשה שתיתן מענה טוב יותר לגילוי וזיהוי. המוקדניות הינן מקצועיות ומיומנות בהפעלת המערכות הללו. בעקבות התחקיר הראשוני שלאחר האירוע כבר נערכו שינויים מיידים ואנו נמשיך ללמוד ולשפר את המערכת בכדי להגביר את רמת הביטחון. חשוב להדגיש שתנועת המחבל הבורח זוהתה ואפשרה לכוחות הרודפים להבין לאיזה כיוון ברח. מידע זה היה חשוב בהבנה שמדובר רק במחבל אחד. 

המח"ט אמר "שהמחבל מכיר את אפרת" , כיצד אני יכול להיות בטוח שלא יחזור ?

כניסת ערבים לאפרת מבוססת על מספר מעגלי אבטחה ובידוק המתחילים בכוחות הביטחון שמבצעים תחקיר אודות כל אחד שמבקש להיכנס, הנפקת אישור ספציפי, בדיקה בכניסה לישוב, רכבי סיור ומאבטחים באתרי העבודה.

אפרת הינו ישוב גדול ואי אפשר "להחביא אותו". מכאן באה האמירה "שהמחבל מכיר את אפרת". אך העובדה שבחר להתגנב לאפרת בחושך ובלילה מעידה ככל הנראה שאיננו מחזיק באישור כניסה לישוב, נדע בוודאות רק לאחר תפיסתו.

הצבא, השב"כ, המשטרה ומחלקת הביטחון של המועצה פועלים בנחישות שאנשים שאינם מורשים לא יוכלו להיכנס לישוב.

מדוע אין באפרת גדר ?

כאשר הוקמה אפרת הוחלט על ידי מקימיה שאפרת לא תתבצר בתוך גדרות תיל. גדר יוצרת תחושת בטחון ואין לזלזל בכך. אך, הגדרות, מכל סוג ואפילו החכמות ביותר לא תמיד הצליחו לעצור חדירות ופיגועים.

במהלך השנים ועם התפתחות הטכנולוגיה הוקמה באפרת גדר ווירטואלית משוכללת המזהה תנועות חשודות ממרחק רב ומאפשרת  לכוחות הביטחון זמן תגובה רב יותר להיערך ולהגיב. במהלך השנים מערכת ההגנה הוכיחה את עצמה מאות פעמים שלרוב התושבים כלל אינם מכירים זאת. 

מתוך הבנה שטכנולוגיה אינה הפתרון לכל הבעיות מתבצעות פעולות נוספות להגברת הביטחון.

אנו נמשיך לשדרג ולשפר את מערכת ההגנה ההיקפית למען הגברת הביטחון וזוכרים שכאשר יש ביטחון גם יש תחושת ביטחון.

אין קליטה טובה בחלק מהשכונות באפרת , מה המועצה עושה בנושא ?

בעיית הקליטה באפרת ידועה ונמצאת בטיפול המועצה אשר עושה ככול שביכולתה לקדם וללחוץ  על הגורמים הרלוונטיים  (משרד הביטחון ומשרד התקשורת). אנטנה שהיתה צריכה להיות ממוקמת בגבעת הדגן בכדי לתת כיסוי לקליטה סלולארית בשכונות החדשות (כולל זית מזרח) לא הוקמה בסופו של דבר. בנוסף חשוב לנו שתדעו שאם היה צורך שתדעו על האירוע יש לנו את היכולת באמצעות מערכות כריזה ניידות ואזעקה ליידע ביום חול ובשבת כל תושב אודות אירוע חרום.

אנו שבים ומזכירים לתושבים להוריד ולהירשם לאפליקציה של המועצה ("אפרת " בחנות האפליקציות) ולקבל עדכונים בזמן אמת. 

הילדים עלולים להיות בחרדה מה ניתן לעשות ?

ראשית, דברו עם הילדים. הסבירו להם בהתאם לגילם מה אירע. באתר המועצה תוכלו למצוא עצות והסברים של פיקוד העורף כיצד לפנות לילדים בצורה נכונה. בנוסף מערכת החינוך הקדישה זמן במהלך יום הלימודים ביום ראשון לדבר על האירוע . במידה ויש לכם חשש שילדיכם זקוק לעזרה נוספת ניתן לפנות למחלקת שירותים חברתיים במועצה בטלפון 02-9939370 או לשירות הפסיכולוגי בטלפון 02-9939333.

האם יש קשר בין שני האירועים, זה שהיה לפני כ-3 חודשים והאחרון ?

בהתאם להבנת הצבא ולהבנתנו, לא קיים קשר בין האירועים. האירוע הראשון המפגע שהיה מושפע מלחצים ומהתקשורת יצא בספונטניות מביתו והלך לבצע פיגוע באפרת. לאחר שזוהה ונפרסו הכוחות, ראה שאינו מצליח לבצע את זממו, החליט לדקור חייל שנקרה לדרכו וכך סוכל האירוע לפני שנכנס לאפרת. באירוע האחרון, המפגע, התנהג בצרה מבצעית יותר מצד אחד ומצד שני נרתע בעקבות המפגש/ המאבק עם התושב שדקר ובחר לברוח מחוץ ליישוב.

מה אני יכול לעשות לעזור?

1.לוודא שכל בני המשפחה הורידו את האפליקציה ורשומים במערכת ההודעות.

2. לוודא שהפרטים של כל בני המשפחה רשומים במשרד הפנים טל' 02-9939306.

3.  אם אתם רוצים להתנדב לכיתת כוננות נא לפנות לדוד וויינגלס ממחלקת הביטחון במייל- ravshatz@efrat.muni.il.

4.  אם אתם רוצים להתנדב למערך המתנדבים נא לפנות לעופר מרציאנו מהמחלקה לשירותים חברתיים במייל- ofer@efrat.muni.il.

5. אם אתם רוצים לתרום לקרן אפרת לחיזוק מערך ההגנה נא לפנות לשמיל אטלס מנכ"ל הקרן, בטל' 02-9939315.

לסיום,

אירוע זה מחייב את כולנו ללמידה והפקת לקחים.  חשוב לזכור שלאפרת יש מערכת בטחון מעולה המבוססת על מעגלי אבטחה של צבא, משטרה, שב"כ, מערכת טכנולוגית משוכללת, מתנדבים רבים ועובדים מסורים. כל אלה פועלים וברוב המוחלט של הזמן מצליחים להגן על תושבי אפרת מידי לילה. חשוב להוקיר תודה לכל אלה העושים לילות כימים על מנת שאנו נוכל לישון בשקט, בתינו לא יפרצו ואנו נוכל להסתובב ברחובות בבטחה.

אנו נעשה הכל בכדי להמשיך להשתבח ולהשתפר, חשוב לנו שאתם תהיו שותפים בבניית החוסן הקהילתי בשעת מבחן זו. ב"ה יש לנו על מה להישען ועל מי לסמוך.

תודה לכל מי שסייע באירוע.

רפואה שלמה לרפי.

חג חנוכה שמח לכם ולכל בני משפחתכם!

שלכם ובשבילכם,

עודד רביבי

 

 

 

 

עבור לתוכן העמוד