הנחיות הלכתיות לשבת קדש (פרשת בראשית)

כֹּחַ מַעֲשָׂיו הִגִּיד לְעַמּוֹ לָתֵת לָהֶם נַחֲלַת גּוֹיִם

 

 1. מקוואות: כל ארבעת המקוואות לנשים פתוחות בערב שבת בשעות הרגילות. לכל מקווה יש מרחב מוגן.
 2. כלל ידוע הוא שבכל ענין מקצועי, רפואי או בטחוני, יש לקבל את חוות דעתם של אנשי המקצוע, ועל כן חייבים לפעול על פי הנחיות הצבא, פיקוד העורף, או מחלקת הבטחון.
 3. מניינים בבתי כנסת: בתוך בנין עם מרחב מוגן 50 אנשים וזאת בתנאי שיכולים להגיע למרחב מוגן תוך 90 שניות. בתוך כל בית כנסת יש לוודא שיש לפחות אחד חמוש ואחד עם מכשיר נייד.
 4. מניינים בחוץ: לאחר שיחה עם פיקוד העורף מותר להתפלל בחוץ גם בקבוצות שעולות על 10 אנשים וזאת בתנאי שכל אחד יכול להגיע למרחב מוגן תוך 90 שניות (לדוגמא כל אחד לתוך ביתו). יש לוודא שלפחות אחד חמוש ואחד עם מכשיר נייד.
 5.  
 6. על המתפללים לברר מראש מהו היכן נמצא המרחב המוגן הקרוב ביותר, והאם ניתן להגיע אליו במהירות.
 7. במקרה של אזעקה בזמן התפילה, יש להתפנות מיד למרחב המוגן, גם אם נמצאים בתפילת העמידה או במהלך קריאת התורה. במקרה כזה, ניתן להמשיך את התפילה מהמקום שהופסקה.
 8. כל בעלי תפקידים במערכי הבטחון, הרפואה והרווחה יפעלו כרגיל במקרה של אירוע ח"ו. מי שמגויס לצבא רשאי לנסוע באופן מיידי, ואף מותר לאדם אחר להסיע אותו.
 9. הפעלת טלפונים ניידים: כל מי שהוא בעל תפקיד במערך החירום, או כונן, או פוטנציאל לגיוס -  ישאיר את המכשיר מופעל, ויענה במקרה הצורך.
 10. אנשים שאינם בעלי תפקיד; יש מקילים בענין כדי להיות מעודכנים בהתראות וכו'. דעתי האישית שאין בכך צורך, אך מי שהוא לחוץ באופן מיוחד, יוכל לסמוך על המקילים. הוא הדין ביחס להפעלת הגל השקט ברדיו/בטלוויזיה. לעניות דעתי עדיף להוריד את האפליקציות של מועצה מקומית אפרת ושל פיקוד העורף, ןלהשאיר את המכשירים הניידים פתוחים בשבת. מנסיון הימים האחרונים, נראה לי שמערכת ההתראה באפרת פועלת היטב, וניתן לסמוך עליה; אִם ה' לֹא יִשְׁמָר עִיר שָׁוְא שָׁקַד שׁוֹמֵר.
 11. יש לדאוג שלכל אחד יהיה במכשיר הנייד את האפליקציות של מועצה מקומית אפרת ושל פיקוד העורף. יש להשאיר את כל המכשירים הניידים פתוחים בשבת.

 

חֲזַק וְנִתְחַזַּק בְּעַד עַמֵּנוּ וּבְעַד עָרֵי אֱלֹקֵינוּ וַה' יַעֲשֶׂה הַטּוֹב בְּעֵינָיו.

 

הרב שמעון גולן